7 rad, jak si co nejlépe vybrat a užít dovolenou


V následujících řádcích jsme pro Vás připravili praktické rady a doporučení pro příjemné strávení Vaší dovolené.

1. KAM NA DOVOLENOU?

Otázka, kterou si položíte, je určitě kam na dovolenou a druhá by měla být – co od dovolené očekávám a kolik peněz z rodinné pokladny jsem ochoten na dovolenou vyčlenit. Přestože ceny jsou rok od roku příznivější a letecky můžete vyrazit na dovolenou za pár tisíc (např. týdenní letecký zájezd do oblíbených penzionů Primorsko v Bulharsku můžete u CK Alexandria koupit už za cenu od 5 000,-Kč), je nutné si uvědomit, že vše má svou cenu a za stejné peníze, za jaké se prodávají penziony bez stravy, nelze očekávat 5* hotel s all inclusive. Vynaloženým finančním prostředkům bude odpovídat kvalita a rozsah poskytovaných služeb. Pečlivě si prostudujte katalog a věnujte pozornost detailnímu popisu vybraného zájezdu. Nejedná se v žádném případě o ztrátu času. Pokud váháte, navštivte pobočku vybrané ck a zeptejte se na doporučení. Pracovníci na pobočkách velkých ck jsou pravidelně školeni, absolvují infocesty do cílových destinací a měli by proto být schopni a ochotni Vám poradit. Vzhled pobočky a přístup jejích pracovníků Vám také mnoho napoví i o samotné cestovce.

2. NÁKUP DOVOLENÉ

Pokud si vyberete cíl Vaší dovolené podle Vašich představ a rozhodnete se pro „čekání na lastovou cenu“ – musíme Vás zklamat, ale ve většině případů se Vaše čekání nevyplatí. Mějte na paměti, že čekání na lastové ceny není vždy nejvýhodnější, málo kdy se stane, že za cenu lastovou dostanete přesně to, co chcete. To se týká jak ubytovacího objektu, tak i kvality pokojů (studií, apartmánů).
Zkuste to obráceně, podívejte se na mimořádné akce při zahájení prodeje, téměř vždy se dostanete na srovnatelně výhodné cenové podmínky jako při cenách „last minute“ a právě u toho ubytovacích zařízení, právě v tom termínu, který chcete. CK Alexandria dokonce již několik let nabízí Garanci nejnižší ceny na zájezdy ze své nabídky Super First Minute – garantuje Vám tak, že si svůj zájezd kupujete za opravdu nejnižší cenu a pokud ho kdykoli až do svého odletu uvidíte levnější, vyplatí Vám rozdíl a 500Kč jako bonus k tomu.

3. PŘÍPRAVA NA CESTU

Vybrali jste? Zjistěte si ještě u Vaší ck, zda na cestu potřebujete pas či Vám stačí občanský průkaz, jak je tomu u dětí a jaké jsou požadované platnosti těchto dokladů. Při cestě do zemí mimo EU se informujte i na vízovou povinnost a případně požádejte svou ck o vyřízení víz. Nezapomeňte ani na cestovní pojištění, pokud jste ho nekoupili společně se zájezdem. Ano, právě v tomto období máte dost času vše dát do pořádku. Den před odjezdem je většinou pozdě.
Zhruba 7 dní před odjezdem by Vám cestovka měla poslat pokyny na cestu. Pečlivě si je prostudujte, vyhnete se tak mnoha nepříjemnostem a cesta na dovolenou pro Vás bude pouze příjemným zážitkem. Pokyny by měly obsahovat přesné informace, co a jak je možné převážet, co si vzít s sebou a čeho se vyvarovat. Jako zářný příklad mohou sloužit například nůžky nebo nože, které musí být uloženy v zavazadlech odbavených do zavazadlového prostoru v letadle, nemohou být v zavazadle příručním. Základní informace naleznete většinou i v katalogu ck nebo se můžete podívat např. na www.alexandria.cz. Do příručního zavazadla naopak nezapomeňte vložit cestovní doklady, peníze, příp. platební kartu a také voucher, letenky a doklady o pojištění, pokud je již máte a nemusíte pro ně na přepážku ck na letišti. Přibalte také léky, které pravidelně užíváte. Seznamem dalších věcí, které si máte vzít s sebou, Vás zde opravdu nebudeme unavovat - asi každého napadne, že si k moři má vzít plavky a opalovací krém a na hory lyže či snowboard…

4. LETÍME

Spolu s potřebnými doklady se dostavte k odbavovací přepážce „check in“ letecké společnosti, zde odevzdáte zavazadla k odbavení do zavazadlového prostoru a dostanete palubní vstupenku, na které je vyznačeno písmeno a číslo východu do letadla (gate) a „boarding time“ – čas nástupu do letadla.
Letecká doprava většiny cestovních kanceláří je organizována formou charterových letů, které zahrnují i občerstvení. V letadle dbejte především na pitný režim, u delších letů pak je dobré se občas protáhnout případně si “zacvičit“. Doporučené mini cviky najdete v zadní části tohoto časopisu.
Po vystoupení z letadla si na jezdícím páse vyzvedněte zavazadla a prohlédněte je ještě v tranzitním prostoru. V případě, že je máte poškozena nebo je nemáte vůbec – obraťte se na zaměstnance letiště (stále ještě v tranzitním prostoru) a sepište PIR (PROPERTY IRREGULARITY REPORT). Na jeho základě Vám bude (v případě oprávněnosti) poskytnuto ze strany letecké společnosti plnění podle přísl. předpisů.
V příletové hale na letišti Vás pak bude očekávat zástupce cestovní kanceláře. Ten Vás nasměruje na transfer do Vašeho hotelu a poskytne Vám všechny další potřebné informace.

5. DOVOLENÁ ZAČÍNÁ

A je to tady – po příjezdu na hotel si můžete začít vychutnávat zaslouženou dovolenou. Užívejte si sluníčka, vyrazte na výlet, bavte se u animačních programů – to asi umí každý a moc rad k tomu nepotřebuje. Přesto ale využijte uvítací schůzku s delegátem ck (nejčastěji probíhá den po příletu), získáte od něj základní informace o hotelu, o rozsahu stravování a dalších poskytovaných služeb včetně dětského klubu pro Vaše ratolesti či animačních programů pro Vás, dospělé. Delegát Vám také rád povypráví o zajímavostech v destinaci, dá Vám rady a tipy kam vyrazit, co navštívit a na co si dát pozor. Pomůže Vám i s výběrem výletů a samozřejmě je k dispozici i při řešení jakýchkoliv nesrovnalostí.
Pamatujte, že případné nedostatky ve službách je potřeba delegátovi sdělit co nejdříve a to proto, aby mohl zajistit nápravu na místě (např. vyměnit pokoj, zajistit úklid apod.). Je škoda nechat si znepříjemňovat dovolenou, když delegát je většinu věcí schopen zařídit. To jediné, co i při vynaložení veškerého úsilí delegát ovlivnit nemůže, je počasí: jednodušší je snést „modré z nebe“, než zajistit modré nebe

6. UŽÍVÁME SI BEZ STAROSTÍ

Dovolenou si jistě umíte vychutnat plnými doušky. Aby Vám ji nikdo a nic nemohl zkazit, uložte své cennosti do hotelového trezoru, dodržujte pitný režim - především v all inclusive hotelech někteří zapomínají, že pitný režim je tvořen i nealko nápoji, mažte se opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem a při plavání v moři nepřeceňujte své síly.
Při objednávání výletů či půjčování auta dbejte rad a doporučení delegáta, předejdete tak případným komplikacím způsobeným např. neúplným pojištěním půjčeného auta. Delegát Vás jistě upozorní i na místní kulturní zvláštnosti a odlišnosti, díky kterým by mohla vzniknout různá nedorozumění – přestože ta bývají většinou spíše humorná a místní bývají na turisty zvyklí, je lepší se jim vyhnout a užít si svou dovolenou bez jakýchkoli nepříjemností.

7. ZPĚT DOMŮ

A tak to rychle uteklo! Dovolená je u konce. Čas odletu máte na letenkách, které jste si pečlivě uložili spolu dalšími cennostmi a doklady, ale raději se ještě informujte u delegáta či na informační tabuli vaší ck, zda nedošlo ke změně. Dozvíte se tak i čas transferu na letiště a čas, do kdy je třeba vyklidit pokoj (většinou do 11 nebo 12 h) a také kde lze poté uschovat zavazadla. Po návratu domů nezapomeňte vyplnit anketní lístek, který Vám dá cestovka, jíž záleží na názoru klientů. Pomůžete tak k dalšímu zkvalitnění nabízených služeb a u některých ck navíc můžete i něco vyhrát (např. Alexandria odměňuje vylosovaného klienta zájezdem v hodnotě 30 000 Kč). Své dojmy můžete s dalšími cestovateli sdílet také na různých internetových serverech shromažďujících recenze na cestovky a jednotlivé hotely.

Přejeme Vám krásnou dovolenou a modré nebe!

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace Poučení o cookies